• Nowoczesna diagnostyka obrzęku limfatycznego: dlaczego limfografia fluorescencyjna ICG?

  Nowoczesna diagnostyka obrzęku limfatycznego: dlaczego limfografia fluorescencyjna ICG?

  • Dodano: 06 CZE 18

  Dzięki najnowszym metodom diagnostycznym, mamy dziś możliwość rozpoznania wczesnych zmian w układzie limfatycznym już po 3-6 miesiącach od zakończenia leczenia antynowotworowego. Podstawą tego rodzaju diagnostyki w Polsce, oprócz badań fizykalnych, jest limfoscyntygrafia (limfografia izotopowa) połączona z tomografią komputerową i USG. Limfografię fluorescencyjną ICG stosują nieliczne ośrodki w kraju, wśród których Centrum Kompresjoterapii Thuasne jest jedynym, jakie posiada najnowsze urządzenie – Hamamatsu PDE Neo II.

  Walory diagnostyczne limfografii fluorescencyjnej na tle innych metod

  Limfografia barwnikowa zwykle rozstrzyga niejasności diagnostyczne po wykonaniu limfoscyntygrafii, która jest badaniem izotopowym, więc z definicji bardziej „ryzykownym” dla pacjenta – mówi dr inż. Sławomir Pyszniak, specjalista biofizyki i bioelektroniki, kierownik Centrum Kompresjoterapii Thuasne. Badanie USG Doppler jest ważne, ale dotyczy wyłącznie przepływu krwi w żyłach i/lub w tętnicach. Nie powie nam natomiast nic na temat układu limfatycznego, może poza wskazaniem węzła chłonnego. Potwierdzi to, co i tak jest widoczne „gołym okiem” – grubość warstwy zalegającego płynu tkankowego. Podobnie w rezonansie magnetycznym lub tomografii – dzięki tym badaniom możliwa jest wyłącznie ocena rozległości obrzęku, położenia i głębokości tkanki zmienionej przez ten obrzęk. Jak wyjaśnia specjalista, w sytuacjach kiedy planuje się związane z układem chłonnym leczenie chirurgiczne, potrzebne są zarówno limfoscyntygrafia, jak i limfografia ICG. Do tego jednak, żeby szybko ustalić terapię zachowawczą obrzęku oraz profilaktykę przeciwzapalną, o czym już wspominaliśmy, zdecydowanie najlepszą obecnie metodą ze względu na swoje walory diagnostyczne wciąż pozostaje limfografia barwnikowa.

  Co jeszcze umożliwia metoda?

  ● w szybki i dokładny sposób obrazuje przepływ limfy w naczyniach diagnozowanej kończyny wraz z ich kurczliwością (badanie dynamiczne niemożliwe do uzyskania w limfoscyntygrafii),
  ● ukazuje krążenie oboczne limfy (badanie dynamiczne niemożliwe do uzyskania w limfoscyntygrafii),
  ● w bardzo szczegółowy sposób obrazuje sieć naczyń limfatycznych w okolicy operowanej i/lub poddanej naświetlaniu w trakcie radioterapii oraz w obszarach trudnych do diagnozowania radiologicznego tj. pachwiny (niemożliwe do uzyskania w limfoscyntygrafii).

  Oprócz wczesnej diagnozy, dzięki limfografii barwnikowej mamy zatem możliwość szybkiego działania i długoterminowej oceny skuteczności terapii, dzięki jej precyzyjnemu zaplanowaniu. W profilaktyce obrzęku limfatycznego jest to absolutnie kluczowe i niemożliwe przy zastosowaniu pozostałych metod.

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Kompresjoterapii, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 18 02-366 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".