• „Sznury limfatyczne” w dole pachowym

  „Sznury limfatyczne” w dole pachowym

  • Dodano: 14 MAR 18

  W naszej codziennej pracy terapeutycznej z paniami, które przeszły leczenie operacyjne w obrębie piersi i pachy napotykamy w Centrum Kompresjoterapii coraz częściej pewien problemem zdrowotny, nazywany potocznie „sznurem limfatycznym”.

  Czym są sznury limfatyczne? Jak powstają i jak często występują? Czy jest to groźne? Czy „sznury limfatyczne” należy leczyć, a jeśli tak, to jakimi metodami? Jak radzić sobie na co dzień z tym problemem jeśli już wystąpi? – to niektóre z najczęstszych pytań z jakimi zwracają się do nas nasze pacjentki. W odpowiedzi na te pytania przygotowaliśmy dla Państwa cykl artykułów dedykowanych temu zagadnieniu.

   

  Czym jest „sznur limfatyczny” i jak się objawia ?

  Najczęściej potocznie określany mianem „sznura limfatycznego”, czy „powrózka” w obrębie dołu pachowego, zespołem ścięgnistym pachy lub też „siecią pachową”, w literaturze fachowej ten problem zdrowotny znany jest jako Axillary Web Syndrome (AWS) – zespół splotu pachowego.

  pojedynczy „sznur limfatyczny” w dole pachowym

  Zespół splotu pachowego (AWS)  może wystąpić u osób po operacji gruczołu piersiowego, szczególnie tam, gdzie doszło do usunięcia węzła(ów) chłonnych dołu pachowego. „Sznur limfatyczny” w dole pachowym może pojawić się w okresie znacznie późniejszym, jak również może wystąpić po zabiegu biopsji węzła wartowniczego. Najprawdopodobniejszą przyczyną powstania takiego sznura jest zastój w powierzchownych naczyniach żylnych i limfatycznych oraz traumatyzacja czyli rozległy uraz tkanek spowodowany przerwaniem naczyń limfatycznych i żylnych podczas operacji chirurgicznej w obrębie dołu pachowego.

  Na kolejne pytanie – jak powstają i jak często występują? (Etiologia i epidemiologia AWS) odpowiemy w kolejnym artykule z cyklu „Sznury limfatyczne” w dole pachowym.

Tagi: , , , , , , , , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Kompresjoterapii, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 18 02-366 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".