bioimpedancjaPomiar bioimpedancji elektrycznej (BIA, bioelectrical impedance analysis) jest nowoczesnym, wiarygodnym, nieinwazyjnym, bezpiecznym i skutecznym sposobem określenia składu naszych tkanek. Pomiar bioimpedancji elektrycznej ciała wykonywany może być bezpiecznie u osób zdrowych jak i chorych, cierpiących np. z powodu obrzęków kończyn. Badanie BIA polega na dokonaniu przy użyciu specjalistycznej aparatury medycznej pomiaru impedancji (czyli pomiaru oporu elektrycznego złożonego z rezystancji i reaktancji) tkanek, przez które jest przepuszczany prąd elektryczny o bardzo małym natężeniu rzędu 1 mA.

Założenia analizy bioimpedancji ciała (BIA) opierają się na zasadzie, w myśl której masa tkanki mięśniowej, wody zawartej w tkankach oraz masa kości, stanowi ok. 60-75% wody elektrolitycznej, przez co masa ta przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż masa tkanki  tłuszczowej, która zawiera niewielką ilość wody, bo jedynie ok. 5-10%.

Prąd elektryczny z łatwością więc przepływa przez płyny w mięśniach i innych tkankach ciała, lecz przechodząc przez tkankę tłuszczową napotyka na znaczny opór. Wiąże się to z faktem, że każda z tych mas posiada inną impedancję (stanowi inny „opór” elektryczny) dla sygnałów elektrycznych o wyższych częstotliwościach. Pojedynczy pomiar określa nam zatem poziom rezystancji do przepływającego prądu, przy czym woda stanowi dobry, a tłuszcz zły przewodnik.
Na wyniki badania BIA ma wpływ wiele zmiennych czynników, które zależą m.in. od właściwego przygotowania obwodów pomiarowych, podłączenia i użycia właściwych elektrod pomiarowych, prawidłowej obsługi urządzenia pomiarowego, jak również od odpowiedniego przygotowania i ułożenia osoby badanej.
W przypadku badania, np. kończyny objętej obrzękiem odczyty impedancji dokonane przed i po terapii pozwalają m.in. na określenie jej efektywności, natomiast wprowadzone do medycznie ustalonych formuł matematycznych mogą posłużyć również do obliczenia, np. składu ciała.

12

Przykładowy schemat podłączenia elektrod pomiarowych w przypadku pomiaru impedancji kończyn dolnych

Przykładowy schemat podłączenia elektrod pomiarowych w przypadku pomiaru impedancji kończyn górnych

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Centrum Kompresjoterapii, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 18 02-366 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".