• Medyczna odzież uciskowa

  Medyczna odzież uciskowa

  • Dodano: 14 WRZ 16

  Spośród kilku metod leczenia żylaków, obrzęków, blizn i miejsc po oparzeniach skóry, jedną z najpopularniejszych jest medyczna odzież uciskowa, która w szybki i bezbolesny sposób pomoże pozbyć się nieestetycznych żylaków, nieładnych blizn, krępującego cellulitu oraz wstydliwych miejsc po oparzeniach.

  Odzież uciskowa

  Odzież uciskowa to specjalnie zaprojektowana odzież w postaci np. rękawa, pończochy/rajstop, kamizelki czy rękawiczki, a także kominiarki i slipów/majtek. Odpowiednio dobrana, wywiera na ciało ściśle określony zakres ucisku. Jego zmienność, tzw. gradient ciśnień, zależy od partii ciała, na jaki jest przeznaczona. W przypadku pończoch największy ucisk wywierany jest wokół kostek nogi, a najmniejszy na udzie, różnica natomiast ciśnień pomiędzy tymi obszarami w przypadku medycznych pończoch może sięgać nawet 70%. Ten zmienny rozkład ucisku odzieży jest jednym z najważniejszych parametrów z punku widzenia zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta. Najważniejszym natomiast parametrem opisującym i charakteryzującym medyczną odzież uciskową jest kompresja określona wartością mmHg (lub kPa).

  Zastosowanie odzieży uciskowej

  Odzież uciskowa polecana jest głównie osobom, u których zdiagnozowano obrzęki limfatyczne pierwotne, wtórne lub mieszane (żylno-limfatyczne, lipidowo-limfatyczne) występujące w obrębie kończyny dolnej lub górnej, twarzoczaszki, tułowia lub okolicy miednicy małej. Do grupy pacjentów wymagających zaopatrzenia w medyczną odzież uciskową zaliczają się również osoby, u których usunięto węzły chłonne pachowe bądź pachwinowe w związku z leczeniem choroby nowotworowej. Do takiej grupy należą m.in. kobiety, u których leczono raka piersi. Wśród około 60 tys. polskich pacjentek, 30% z nich cierpi z powodu rozwiniętego wtórnego obrzęku limfatycznego w stopniu wymagającym kompresji zewnętrznej za pomocą medycznego rękawa uciskowego.

  Nogawice uciskowe przeznaczone są dla grupy pacjentów z niewydolnością limfatyczną i układu żylnego, otłuszczeniem kończyn dolnych i górnych objawiającym się obrzękiem tkanek miękkich oraz obrzękiem pochodzenia ogólnego. Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) skutkująca pojawianiem się obrzęków wokół kostek, powstawaniem żylaków i w końcu powstawaniem trudno gojących się ran w okolicach goleni, jest chorobą powszechnie występującą w krajach uprzemysłowionych. Około 30-40% osób dorosłych mieszkających w wysoko rozwiniętych państwach zmaga się z tym problemem. W Polsce niewydolnością żylną (włącznie z żylakami układu powierzchownego kończyn dolnych) dotkniętych jest ok. 14 milionów osób. Na niewydolność układu limfatycznego kończyn dolnych i górnych cierpi min. 60 000 osób, a trudne do określenia obrzęki stanowią około 50 000 przypadków. W leczeniu zachowawczym wymienionych wyżej problemów zdrowotnych i chorób, zawsze stosuje się zewnętrzny ucisk, wykorzystując odzież kompresyjną. Nogawice/pończochy czy rajstopy uciskowe odgrywają dużą rolę zarówno w profilaktyce (wyroby standardowe), jak i w leczeniu zaawansowanych postaci obrzęku i są wykonywane na indywidualne zamówienie. Odzież medyczna stosowana w Centrum Kompresjoterapii jest również doskonałym sposobem na poprawę wyglądu ciała, znajdując zastosowanie w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, w celu utrwalenia i ustabilizowania efektów zabiegu chirurgicznego.  Wykorzystywana z kolei w trakcie leczenia oparzeń, ma na celu wyeliminowanie powstania blizn przerostowych i związanych z nimi przykurczów.

  Dobieranie odzieży uciskowej

  W przypadku odzieży standardowej (np. standardowe pończochy, rajstopy, rękawy) najważniejszym elementem terapii jest prawidłowy pomiar kończyn wykonany w charakterystycznych jej miejscach, kiedy obrzęk jest najmniejszy. Z uwagi na bardzo istotną dokładność, pomiarów powinien dokonywać wykwalifikowany personel medyczny i dopiero na podstawie tak uzyskanych wyników możliwy jest prawidłowy dobór rozmiaru odzieży uciskowej, zgodny z zaleceniami lekarza. Standardową medyczną odzież uciskową należy stosować jak najdłużej w ciągu dnia, najlepiej od rana do wieczora. W nocy natomiast może ją zastąpić specjalna, dedykowana na tę porę odzież kompresyjna Mobiderm.

  Projektowanie odzieży uciskowej

  Wykonana w Centrum Kompresjoterapii odzież uciskowa na miarę, powinna mieć precyzyjnie określoną przez lekarza kompresję (ucisk). Produkowana zwykle w technologii tzw. płaskodzianej (dzianina ze szwem) lub okrągłodzianej (dzianina bezszwowa), może zostać również uzyskana ze specjalnej unikalnej tkaniny kompresyjnej. Dodatkowo występuje także w wersji „na dzień” lub „na noc”. Uszyta na miarę, przeznaczona jest dla każdego pacjenta, co jednak wymaga wcześniejszej konsultacji z rehabilitantem i fizjoterapeutą, dlatego przed jej zakupem niezbędna jest wizyta lekarska.

Tagi: , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...