• Nowoczesna diagnostyka obrzęku limfatycznego: dlaczego limfografia fluorescencyjna ICG?

  Nowoczesna diagnostyka obrzęku limfatycznego: dlaczego limfografia fluorescencyjna ICG?

  • Dodano: 06 CZE 18

  Dzięki najnowszym metodom diagnostycznym, mamy dziś możliwość rozpoznania wczesnych zmian w układzie limfatycznym już po 3-6 miesiącach od zakończenia leczenia antynowotworowego. Podstawą tego rodzaju diagnostyki w Polsce, oprócz badań fizykalnych, jest limfoscyntygrafia (limfografia izotopowa) połączona z tomografią komputerową i USG. Limfografię fluorescencyjną ICG stosują nieliczne ośrodki w kraju, wśród których Centrum Kompresjoterapii Thuasne jest jedynym, jakie posiada najnowsze urządzenie – Hamamatsu PDE Neo II.

  Walory diagnostyczne limfografii fluorescencyjnej na tle innych metod

  Limfografia barwnikowa zwykle rozstrzyga niejasności diagnostyczne po wykonaniu limfoscyntygrafii, która jest badaniem izotopowym, więc z definicji bardziej „ryzykownym” dla pacjenta – mówi dr inż. Sławomir Pyszniak, specjalista biofizyki i bioelektroniki, kierownik Centrum Kompresjoterapii Thuasne. Badanie USG Doppler jest ważne, ale dotyczy wyłącznie przepływu krwi w żyłach i/lub w tętnicach. Nie powie nam natomiast nic na temat układu limfatycznego, może poza wskazaniem węzła chłonnego. Potwierdzi to, co i tak jest widoczne „gołym okiem” – grubość warstwy zalegającego płynu tkankowego. Podobnie w rezonansie magnetycznym lub tomografii – dzięki tym badaniom możliwa jest wyłącznie ocena rozległości obrzęku, położenia i głębokości tkanki zmienionej przez ten obrzęk. Jak wyjaśnia specjalista, w sytuacjach kiedy planuje się związane z układem chłonnym leczenie chirurgiczne, potrzebne są zarówno limfoscyntygrafia, jak i limfografia ICG. Do tego jednak, żeby szybko ustalić terapię zachowawczą obrzęku oraz profilaktykę przeciwzapalną, o czym już wspominaliśmy, zdecydowanie najlepszą obecnie metodą ze względu na swoje walory diagnostyczne wciąż pozostaje limfografia barwnikowa.

  Co jeszcze umożliwia metoda?

  ● w szybki i dokładny sposób obrazuje przepływ limfy w naczyniach diagnozowanej kończyny wraz z ich kurczliwością (badanie dynamiczne niemożliwe do uzyskania w limfoscyntygrafii),
  ● ukazuje krążenie oboczne limfy (badanie dynamiczne niemożliwe do uzyskania w limfoscyntygrafii),
  ● w bardzo szczegółowy sposób obrazuje sieć naczyń limfatycznych w okolicy operowanej i/lub poddanej naświetlaniu w trakcie radioterapii oraz w obszarach trudnych do diagnozowania radiologicznego tj. pachwiny (niemożliwe do uzyskania w limfoscyntygrafii).

  Oprócz wczesnej diagnozy, dzięki limfografii barwnikowej mamy zatem możliwość szybkiego działania i długoterminowej oceny skuteczności terapii, dzięki jej precyzyjnemu zaplanowaniu. W profilaktyce obrzęku limfatycznego jest to absolutnie kluczowe i niemożliwe przy zastosowaniu pozostałych metod.

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...