• Nowoczesna diagnostyka obrzęku limfatycznego: limfografia – przebieg badania

  Nowoczesna diagnostyka obrzęku limfatycznego: limfografia – przebieg badania

  • Dodano: 23 MAJA 18

  Przed badaniem lekarz przeprowadza dokładny wywiad, może również zlecić wykonanie dodatkowej diagnostyki tj. USG. Diagnozowaną kończynę należy wcześniej umyć, miejsce iniekcji zostaje bardzo dokładnie zdezynfekowane. W celu uwidocznienia naczyń i węzłów chłonnych, przed badaniem, między 3 lub 4 palec kończyny objętej obrzękiem, podaje się śródskórnie zielony barwnik (zieleń indocyjaninowa), który bardzo dobrze pochłania promieniowanie podczerwone, całkowicie bezpieczne dla pacjenta, jakie emitowane jest przez urządzenie PDE i pozwala na wczesne oraz dokładne zlokalizowanie płynu obrzękowego podczas obrazowania.

  Zwykle wykonuje się 4 iniekcje – 2 na każdą z kończyn: jeśli obrzęk występuje w jednej z górnych kończyn, barwnik podajemy w obydwie kończyny górne, jeśli w kończynie dolnej, iniekcje wykonujemy w każdą ze stóp. Po podaniu barwnika, identyfikacja naczynia chłonnego wraz z podaniem środka cieniującego trwa około godziny. Następnie nagrywane są krótkie filmy, obrazujące przepływ płynu tkankowego, a skany kończyn wykonuje się w odstępach czasowych, po upływie ok. 15, 30 i 60 minut po podaniu środka cieniującego, co uwarunkowane jest przez powolny transport chłonki. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z możliwością dołączenia zdjęć.

   

  Technologia PDE w limfografii – jeszcze lepsza skuteczność fizjoterapii

   

  Centrum Kompresjoterapii Thuasne jest jedyną placówką w kraju, która korzysta z najnowszej technologii PDE do obrazowania fluorescencyjnego ICG i rewolucyjnego urządzenia – PDE Neo II. Ma ono zastosowanie w mikrochirurgii (przy rekonstrukcji fragmentów układu limfatycznego czy przy zespoleniach żylno-limfatycznych) czy w chirurgii onkologicznej np. do oznaczania węzła wartowniczego SLN. Dzięki urządzeniu, które oferuje największą obecnie na rynku czułość, mamy możliwość wizualizacji w czasie rzeczywistym przepływu chłonki, analizy jakościowej i ilościowej uzyskanych obrazów oraz porównania np. stanu poszerzonych lub uszkodzonych naczyń w ciągu 3 dni (w szczególnych przypadkach). Aparat posiada funkcję mapowania fluorescencyjnego z jeszcze większą widocznością barwnika ICG i wizualizacją naczyń limfatycznych w kolorze zielonym. Dzięki temu, lekarz diagnozujący pacjenta ma lepszą możliwość odwzorowania powierzchniowego układu limfatycznego na jego skórze, co zdecydowanie ułatwia dalszą pracę terapeucie. Za sprawą mappingu ma on bowiem możliwość bardziej precyzyjnego i skutecznego, manualnego drenażu limfatycznego oraz dokładnego doboru dawki ucisku np. podczas przerywanego masażu pneumatycznego, przez co wywiera korzystny wpływ na obrzęk i poprawę efektywności fizjoterapii w tym samym czasie, który poświęca pacjentowi – tłumaczy dr inż. Sławomir Pyszniak, specjalista biofizyki i bioelektroniki, kierownik Centrum Kompresjoterapii Thuasne.

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...