• Nowoczesne metody leczenia owrzodzeń podudzia

  Nowoczesne metody leczenia owrzodzeń podudzia

  • Dodano: 17 MAR 16

  Czy wiesz, że ?

  Jedną z przykrych konsekwencji nie leczonej przewlekłej niewydolności żylnej (w skrócie PNŻ lub z ang. CVI – Chronic Venous Insufficiency ) są rozwijające się zaburzenia prawidłowego odżywiania tkanek miękkich w okolicach kostek podudzi (inaczej goleni), które natomiast prowadza do rozwijania się trudno gojących się ran zwanych inaczej żylnym owrzodzeniem podudzi lub czasem po prostu owrzodzeniem żylnym. PNŻ jest chorobą przewlekłą i rozwijającą się najczęściej przez wiele lat, mimo to w przeważającej liczbie przypadków chorzy podejmują leczenie dopiero wówczas kiedy choroba jest już w najbardziej zaawansowanym stadium, czyli wówczas kiedy pojawia się trudno gojąca się rana w okolicach kostek. Leczenie owrzodzenia żylnego jest trudnym i złożonym procesem i może trwać wile miesięcy, czasem nawet lat. Powodzenie leczenia w bardzo dużym stopniu zależy od ośrodka w którym chory podejmuje leczenie. Doświadczenia i obserwacje ze wszystkich krajów europejskich wskazują, że im bardziej wyspecjalizowany ośrodek, tym krótszy proces leczenia owrzodzenia żylnego. Z przeprowadzonych szczegółowych analiz kosztów  leczenia chorych z owrzodzeniami żylnymi w Anglii wynika, że pielęgniarki świadczące opiekę w ramach podstawowej opieki społecznej (tzw. Visiting Nurse) poświęca ok. 15% swojego czasu pracy na zaopatrywanie trudno gojących się ran o pochodzeniu związanym z niewydolnością żylną. W przypadku nie leczonej PNŻ mamy więc do czynienia z problemem prowadzącym do obniżenia jakości życia chorego i jednocześnie powodującym znaczny wzrost kosztów leczenia.

  Czy owrzodzenia żylne to częsty problem ?

  Badania mające na celu określenie częstości występowania owrzodzeń żylnych, czyli tzw. badania epidemiologiczne pokazały, że owrzodzenie żylne wymagające szybkiego leczenia występuje u ok. 0,3% dorosłej populacji. Zważywszy na fakt, że mamy do czynienia ze starzejącą się populacją, współczynnik ten nabiera znaczenie większej wymowy. Jeśli do tej liczby dodamy osoby, u których wygojono już owrzodzenie żylne, wówczas możemy mówić o 1% dorosłej populacji.

  Współczynnik zachorowalności zawiera się w granicach 1,5–1,8 na 1 tyś. całej populacji. Wzrasta on do 3 na 1 tyś. w wieku 61–70 lat i do 20 na 1 tyś. w wieku 80 lat. Połowę owrzodzeń rozpoznaje się przed 65. rokiem życia.
  Owrzodzenie żylne występuje 2-krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. W badaniach prowadzonych w Szwecji wykazano, że owrzodzenie występowało u 0,49 % kobiet w wieku produkcyjnym oraz u 0,22 % mężczyzn.
  Dawno zwrócono uwagę na związek pomiędzy częstością występowania owrzodzeń żylnych a stopniem klinicznego zaawansowania PNŻ. U chorych z nieznacznymi objawami wynosi on zaledwie 1 proc., ale odsetek ten wzrasta aż do 20 proc. u chorych z zaawansowaną PNŻ. Nie bez znaczenia jest tu również kwestia prawidłowej masy ciała. Istotna nadwaga lub otyłość dodatkowo zwiększają wspomniane wcześniej współczynniki. Czas trwania choroby powoduje, że częstość występowania owrzodzeń żylnych wzrasta z wiekiem.

  Dla wszystkich zainteresowanych problematyką leczenia owrzodzeń żylnych : dla chorych ale również dla ich opiekunów, rodzin oddajemy do dyspozycji naszą placówkę. Specjalnie wyposażony gabinet zabiegowy oraz wykwalifikowany personel medyczny podejmą leczenie owrzodzeń żylnych na każdym etapie zaawansowania.

  Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty !

  Zespół Centrum Kompresjoterapii.

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...