• Obrzęk tłuszczowy – czym jest, dlaczego powstaje i jak temu zapobiegać?

  Obrzęk tłuszczowy – czym jest, dlaczego powstaje i jak temu zapobiegać?

  • Dodano: 09 WRZ 16

  Brak efektów odchudzania dolnych partii ciała wcale nie musi oznaczać, że podjęte metody są nieskuteczne. Powód może bowiem tkwić głębiej i mieć związek z przyrostem podskórnej tkanki tłuszczowej, co bardzo często prowadzi do widocznych dysproporcji ciała i nie ma nic wspólnego z nadwagą. Skoro więc diety i ćwiczenia nie likwidują tego problemu, jak sobie z nim radzić?

  Jak rozpoznać obrzęk tłuszczowy i jakie są jego przyczyny?

  Obrzęk tłuszczowy (lipodemia, lipedema), zwany inaczej lipidowym bądź syndromem bolesnego tłuszczu, definiowany jest jako przewlekła, postępująca choroba tkanki podskórnej, której symptomem jest cellulit. Pierwsze oznaki kliniczne schorzenia widoczne są w postaci obustronnego, nieproporcjonalnego przerostu podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicach bioder i nóg, stąd niekiedy potoczne określenie tej choroby jako „bryczesy” – wyjaśnia dr inż. Sławomir Pyszniak, specjalista biofizyki lekarskiej i bioelektroniki. Charakterystyczną jej cechą jest tendencja do tworzenia się siniaków przy delikatnym dotknięciu, bolesność oraz okresowe nasilenie, jakie dominuje latem, przy czym zmiany nie dotyczą kostek i stóp. Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej często współistnieje z tendencją do obrzęku ortostatycznego, jaki powstaje np. wskutek długotrwałego stania czy siedzenia, stanowiąc niekiedy problem w codziennej aktywności.

  Ponieważ obrzęk lipidowy w większości występuje u kobiet, podejrzewa się, że podstawowym czynnikiem decydującym o zmianach tego typu są zaburzenia hormonalne i dziedziczone w linii żeńskiej predyspozycje genetyczne. Schorzenie może dotyczyć każdej pani, niezależnie od rozmiaru i tendencji do tycia, a pierwsze jego objawy pojawiają się w okresie osiągnięcia dojrzałości płciowej, nasilając się podczas ciąży i przekwitania.

  Jaki jest przebieg choroby?

  Nierównomierne tycie z tendencją do zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w dolnej partii ciała oraz narastające obrzęki, cellulit i silne bóle w nogach to symptomy schorzenia, które zwykle przebiega w trzech stadiach. Od delikatnych, guzkowatych zmian, które diagnozuje się palpacyjnie, przez etap ich twardnienia, kiedy równolegle na udach i w okolicach kostek zaczynają formować się płaty tłuszczowe, z coraz większą tendencją do nasilających się w ciągu dnia obrzęków, aż po deformacje kończyn.

  Zachowawcze formy leczenia obrzęków tłuszczowych

  Obrzęku tłuszczowego nie należy mylić z kosmetycznym defektem i dlatego zanim pacjent zdecyduje się na liposukcję, która jest zabiegiem chirurgicznym i zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem powikłań ze strony układu chłonnego, warto skorzystać z terapii zachowawczej. Jej celem jest nie tylko zatrzymanie postępujących zmian, ale również uniknięcie ich następstw. W ramach dedykowanych terapii, w Centrum Kompresjoterapii Thuasne stosowane są nowoczesne metody, których celem jest zmniejszenie niewydolności układu chłonnego i obrzęku tłuszczowego. Metody te mają również zastosowanie w leczeniu otyłości i zwalczaniu cellulitu:

  • odzież uciskowa – podstawowym celem leczenia obrzęku lipidowego jest stopniowa redukcja obwodów kończyn oraz przeciwdziałanie powstawaniu obrzęków ortostatycznych pojawiających się pod koniec dnia, którym skutecznie zapobiega odzież uciskowa, przywracając równowagę mikrokrążenia i odtwarzając tym samym proces drenażu limfatycznego,
  • manualny drenaż limfatyczny – jako uzupełnienie terapii uciskowej i jeden z elementów kompleksowej terapii przeciwzastoinowej i przeciwobrzękowej,
  • lipoliza kawitacyjna – z zastosowaniem specjalnego przerywanego masażu pneumatycznego oraz głębokiej oscylacji,
  • lipoliza energotonowa – kilkukanałowe zabiegi terapii energotonowej to fizykoterapeutyczna metoda z użyciem aparatu HiToP, wykorzystująca prądy dwukierunkowe, polega na stymulacji metabolizmu komórek. Podwyższając ich potencjał energetyczny, wspomaga procesy regulacyjne ustroju i reguluje przemianę materii.

   

Tagi: , , , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...