• Profilaktyka dla seniorów, czyli zdrowie na emeryturze

  Profilaktyka dla seniorów, czyli zdrowie na emeryturze

  • Dodano: 01 GRU 16

  Spowolnienie rozwoju demograficznego w Polsce sprawia, że nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Z danych GUS z lutego 2016 r. wynika, że wśród sześćdziesięciolatków co trzecia osoba oceniła swoje zdrowie jako bardzo dobre lub dobre, a tylko co piąta jako złe lub bardzo złe. Tymczasem, nasi północni i południowi sąsiedzi z krajów UE w tym samym bądź starszym wieku swój stan zdrowia oceniali dużo lepiej niż Polacy. Oceny te w naturalny sposób pogarszają się wraz z upływem lat życia oraz postępującą utratą sprawności fizycznej, jak również psychicznej. Z wiekiem ponadto zwiększa się zachorowalność na choroby przewlekłe związane m. in. z układem krążenia, z układem ruchu czy choroby metaboliczne, na co niewątpliwy wpływ ma spadająca wraz z upływem czasu zdolność organizmu do regeneracji.

  Lepiej zapobiegać niż leczyć

  Profilaktyka seniora obejmuje osoby po 65. roku życia i wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem ryzyka zapadalności na kilka chorób jednocześnie, co dotyczy także interakcji zachodzących między lekami przepisanymi przez różnych lekarzy. Wczesne ich wykrywanie i działania zachowawcze należą do najważniejszych elementów programów profilaktycznych i obejmują:

  • konsultacje specjalistyczne i badania diagnostyczne – badania słuchu, serca oraz w przypadku pań – w kierunku osteoporozy, a ponadto diagnostykę układu krążenia i układu moczowego,
  • profilaktykę przeciwzakrzepową i kompresjoterapię – stosowanie zmiennego ucisku kończyn dzięki specjalistycznym rajstopom i pończochom,
  • aktywność fizycznąrehabilitacja wg wskazań specjalisty lub zorganizowane w grupie ćwiczenia równoważne, rozciągające i wytrzymałościowe (jogging, pływanie, spacer),
  • zbilansowaną dietę oraz prawidłowe nawadnianie organizmu, czyli nie tylko picie dużej ilości płynów, ale przede wszystkim wody odpowiednio zmineralizowanej.

   
  Sport na emeryturze

  Ponieważ wśród osób starszych, głównie wśród kobiet, blisko połowa skarży się na bóle dolnej części pleców, a kolejnym najczęściej zgłaszanym problemem zdrowotnym jest choroba zwyrodnieniowa stawów oraz bóle szyi lub środkowej części pleców, rehabilitacja i aktywność fizyczna są podstawą profilaktyki seniorów. Mając na uwadze swój komfort i bezpieczeństwo, wdrożone zawczasu powyższe działania chronią Państwa przed konsekwencjami zbyt późnej diagnostyki, a przede wszystkim przed niesprawnością. Codzienna porcja ruchu (rower, spacer, prace w ogrodzie) oraz racjonalna dieta redukująca problemy z nadciśnieniem, cholesterolem czy cukrzycą wystarczy, by poradzić sobie z trudem zaawansowanego wieku. Dla bardziej zdyscyplinowanych, chcących na dłużej zachować sprawność, wskazane są ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut i dobrą opcją będą w tym wypadku zajęcia usprawniające z elementami koordynacyjno-rozwojowymi oraz rytmicznymi, jakie od września organizuje Centrum Kompresjoterapii Thuasne pod nazwą – Fitness dla Seniora. Zajęcia z odpowiednio dobranym planem treningowym i indywidualnym podejściem prowadzą wykwalifikowani fizjoterapeuci, a wsparciem są niezależnie odbywające się spotkania i rozmowy z ekspertami w zakresie m. in. profilaktyki obrzęków, rodzaju poduszek ortopedycznych, niezbędnych dla osób ze zwyrodnieniami kręgosłupa czy leczenia choroby zwyrodnieniowej stóp. Codzienna aktywność fizyczna i wzmocnienie mięśni to najlepsza profilaktyka przed upadkiem, szansa na samodzielność, a dla osób samotnych kontakt z ludźmi, co niesie ze sobą więcej energii i radości życia.

Tagi: , , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...