
Profilaktyka osób pracujących przy komputerze
-
Dodano: 24 LIS 16
Według aktualnych danych prawie co trzeci pracownik (27-44%) wykonujący pracę przy komputerze skarży się na dolegliwości związane z bólem rąk, ale zdecydowanie najwięcej osób przyznaje, że cierpi z powodu bólu w okolicy barku i szyi. Aby długotrwałe korzystanie z komputera w pracy było bezpieczne, należy przestrzegać podstawowych zasad ergonomii. Najważniejszą z nich, tą którą powinno się kierować przy tworzeniu miejsca pracy dla osoby obsługującej komputer, jest prawidłowe ustawienie monitora. Równie istotne jest dostosowanie klawiatury i myszki do indywidualnych preferencji przyszłego użytkownika, a także optymalnie dopasowany fotel – bardzo ważny element stanowiska zarówno w biurze, jak i w domu. W czasie pracy przy komputerze warto ponadto przestrzegać następujących zaleceń:
- często zmieniać pozycję ciała,
- robić przerwy,
- myszkę trzymać lekko,
- wykonywać ćwiczenia fizyczne,
- dbać o odpowiednią temperaturę dłoni,
- wstawać i spacerować,
- nie uderzać zbyt mocno w klawiaturę.
Komputerowa choroba rąk – zespół cieśni nadgarstka
Wymuszona pozycja rąk (przedramion) podczas pisania na klawiaturze komputera może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obrębie nadgarstka, a w konsekwencji do przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego, zwanej zespołem cieśni nadgarstka. Pierwszym objawem schorzenia jest uczucie mrowienia i drętwienia, co dotyczy palców zaopatrzonych w nerw pośrodkowy, a więc kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz częściowo palca serdecznego. W profilaktyce zespołu cieśni nadgarstka duże znaczenie ma żelowa podkładka profilowana pod myszkę w celu odciążenia nadgarstka oraz przerwy w pisaniu na rozluźnienie i odpoczynek rąk. Warto wtedy wykonać kilka poniższych ćwiczeń rozciągających mięśnie przedramion i rąk:
- zginanie i prostowanie nadgarstka drugą ręką,
- krążenie zwisającymi swobodnie nadgarstkami,
- ruchy strzepywania palców,
- rozstawianie i złączanie palców,
- naprzemienne otwieranie i ściskanie ręki w pięść.
Dolegliwości kręgosłupa i pleców – znamię czasów
Spowodowane niewłaściwym wyposażeniem stanowiska pracy, ale także samoczynnym przyjmowaniem nieprawidłowej postawy np. w trakcie pisania, dolegliwości związane z kręgosłupem są dziś jednym z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych młodych ludzi. Objawami są bóle kręgosłupa, pleców, dyskopatia, skurcze mięśni nóg oraz skrzywienie kręgosłupa.
Aby zadbać o przeciążone stawy i mięśnie oraz o komfort pracy przed monitorem, zaleca się uprawianie sportu rozluźniającego, np. pływania, rekreacyjne ćwiczenia na siłowni oraz ćwiczenia rozciągające. Można zaopatrzyć się także w poduszkę ortopedyczną, która łagodzi dolegliwości związane z bólami szyi, karku oraz kręgosłupa, a także problemy z bezsennością czy chrapaniem i napięciem nerwowym. Opracowany przez specjalistów jej kształt odwzorowuje naturalną krzywiznę kręgosłupa, pozwalając na przybranie komfortowej i naturalnej pozycji podczas spania.
Siedzący tryb życia – problemy z krążeniem żylnym i limfatycznym
Podczas długiego siedzenia przed komputerem mogą pojawiać się również problemy krążeniowe. Aby ich uniknąć warto zrezygnować z pewnych pozycji, jak np. zakładania nogi na nogę oraz skorzystać z kompresjoterapii i zaopatrzyć się w produkty uciskowe tj. podkolanówki lub pończochy o odpowiednim ucisku. Ich noszenie poprawia krążenie żylne, zapobiega pękaniu drobnych naczyń, obrzękom oraz niewydolności żylnej. Warto także robić przerwy w pracy i wykonać kilka prostych ćwiczeń, które polegają na napinaniu mięśni łydek. Siedząc, możemy również kręcić stopą i wciskać palce mocno w podłogę, podnosząc jednocześnie pięty.
Po powrocie do domu należy pozwolić nogom odpocząć, zrzucić niewygodne buty i chodzić na bosaka, a w miarę możliwości trzymać je w górze około 20 minut, poprawiając krążenie żylne.
Praca przy komputerze – ćwiczenia rozciągające
- Rozciąganie dłoni– maksymalnie wyprostuj i rozsuń na boki palce rąk tak, aby poczuć rozciągnięcie. Wytrzymaj w takiej pozycji około 10 sekund, a następnie rozluźnij dłoń i ugnij ją w pięść. Ćwiczenie powtórz 5 razy.
- Rozciąganie nadgarstków– złącz dłonie przed sobą i spleć palce. Następnie dłońmi wykonaj krążenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ćwiczenie powtórz 10 razy na każdą ze stron.
- Rozciąganie barków i szyi– barki unieś w górę (w kierunku uszu) do momentu, aż poczujesz napięcie. Wytrzymaj w tej pozycji około 5 sekund, a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 8 razy.
- Rozciąganie klatki piersiowej– spleć dłonie za głową, trzymając ręce równolegle w stosunku do pleców. Z tej pozycji spróbuj przemieścić łokcie w tył do momentu, aż poczujesz napięcie między łopatkami. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund, a następnie rozluźnij ręce. Ćwiczenie powtórz 5 razy.