• Profilaktyka zdrowia – pracuj i żyj z głową

  Profilaktyka zdrowia – pracuj i żyj z głową

  • Dodano: 07 LIS 16

  Nasza codzienność i sytuacje z nią związane czasem w sposób nieświadomy niosą sporo obciążeń i ryzyka związanego ze zdrowiem. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo nasz styl życia uwarunkowany przez technologię oraz liczne zasoby w postaci m. in. żywności, komunikacji czy sportu mają realny wpływ na zdrowie i wiążą się nierzadko z naturalnym i cywilizacyjnym zagrożeniem. O naszej wiedzy na temat ergonomii pracy czy wykonywania codziennych czynności w celu poprawy komfortu i efektywności decydują zwykle media, marketing i środowisko, z jakim jesteśmy związani, jego oczekiwania, sposób w jaki funkcjonuje i normy, jakie tworzy. Często jest więc to wiedza niewystarczająca, o czym się przekonujemy, gdy już z określonym schorzeniem czy kontuzją trafiamy do specjalisty i dopiero w trakcie terapii dowiadujemy się o swoich zaniedbaniach, a często niewiedzy w zakresie profilaktyki chociażby narządu ruchu. Nierzadko za pośrednictwem lekarza czy fizjoterapeuty zdajemy sobie wówczas sprawę z braku umiejętności korzystania z zasobów swojego ciała, aby w bezpieczny sposób wykonywać swoją pracę i chronić swoje zdrowie przed urazami w przyszłości.

  Do najbardziej powszechnych schorzeń należą bóle kręgosłupa, mięśni i stawów, reprezentując grupę chorób cywilizacyjnych, w której to problemy z kręgosłupem stanowią większość i dotyczą około 47 proc. mężczyzn i około 70 proc. kobiet. Według Działu Analiz Rynku Pracy Sedlak & Sedlak, z danych ZUS wynika, że w 2014 r. schorzenia układu kostno-stawowego były przyczyną absencji chorobowej 12,9 proc. Polaków, niemal tyle samo ile z powodu infekcji układu oddechowego (12,6 proc.). 5,5 proc. obywateli przebywało natomiast na zwolnieniu lekarskim z powodu chorób układu krążenia.

  Specjalizując się w schorzeniach i urazach naczyniowych oraz ortopedycznych wiemy, że poza uwarunkowaniami genetycznymi, styl życia oraz nawyki, jakie wynosimy ze środowiska mają nierzadko decydujący wpływ na wiele z tych schorzeń. Żylaki, obrzęki limfatyczne, udar mózgu czy związane z narządem ruchu zmiany przeciążeniowe kręgosłupa spowodowane wielogodzinną pracą przy biurku, entezopatie (łokieć tenisisty) lub zespół cieśni nadgarstka – to tylko niektóre przykłady współczesnych problemów zdrowotnych. Także rozliczne urazy i kontuzje spowodowane obciążającym sportem – wszystkim tym przypadkom można odpowiednio wcześnie zapobiec, decydując się na właściwą profilaktykę. Chcieliśmy do niej nawiązać w naszych listopadowych wpisach i zaproponować Państwu praktyczne metody, zachęcając jednocześnie do prozdrowotnej korekty stylu życia i wyborów, które będą korzystne dla Waszego zdrowia.

   

Tagi: , , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...