• Sposoby wykorzystania kompresjoterapii w fizykoterapii. Część II. Obrzęk limfatyczny po mastektomii

  Sposoby wykorzystania kompresjoterapii w fizykoterapii. Część II. Obrzęk limfatyczny po mastektomii

  • Dodano: 23 SIE 16

  Kompresoterapię wykorzystuje się w trakcie kontrolowanego ucisku, przy użyciu sekwencyjnego masażu pneumatycznego, bandażowania czy medycznej odzieży uciskowej, dzięki czemu jest ona jedną z najefektywniejszych metod rehabilitacji i fizykoterapii. Kompresoterapię stosuje się w leczeniu urazów, schorzeń urazowo-ortopedycznych, a przede wszystkim obrzęku limfatycznego, którego główną przyczyną są wrodzone lub nabyte uszkodzenia naczyń chłonnych. Może on być także następstwem zabiegu amputacji piersi.

  Obrzęk limfatyczny po mastekotomii  

  Podczas chirurgicznego leczenia raka piersi istnieje ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego wskutek usunięcia węzłów chłonnych pachowych, co prowadzi do zaburzeń odpływu limfy z okolicy operowanej i kończyny górnej po stronie operowanej. Obrzęk limfatyczny może również wystąpić u osób leczonych onkologicznie,  które mają węzły chłonne zachowane. Wówczas schorzenie może pojawić się dość szybko  w następstwie urazu, skaleczenia, silnego stłuczenia kończyny bądź po długotrwałym locie samolotem czy po nadmiernym opalaniu, skutkującym poparzeniem.

  Obrzęk limfatyczny lokalizuje się głównie w okolicy rany pooperacyjnej, w dolnej części klatki piersiowej, w okolicy łokcia, pod łopatką, a także pod pachą. Wiąże się to często z bólem, opuchlizną całej kończyny, jak i ograniczeniem ruchomości w stawie barkowym, co wymaga konsultacji fizykoterapeuty. W Centrum Kompresjoterapii Thuasne w Warszawie prowadzona jest rehabilitacja kobiet po mastektomii z wykorzystaniem m. in. terapii manualnej stawów i tkanek miękkich. Indywidualny dobór technik ma na celu zmniejszenie obrzęku limfatycznego, poprawę biomechaniki stawu, zakres ruchów, siły mięśni oraz uśmierzenie bólu.

Tagi: , , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...