• Sposoby wykorzystania kompresjoterapii w rehabilitacji i fizykoterapii. Część I. Obrzęk limfatyczny

  Sposoby wykorzystania kompresjoterapii w rehabilitacji i fizykoterapii. Część I. Obrzęk limfatyczny

  • Dodano: 10 SIE 16

  Istnieje wiele metod fizykoterapii wykorzystywanych w centrum rehabilitacji, a jedną z najskuteczniejszych jest kompresjoterapia. Kompresjoterapia to metoda stosowana w trakcie terapii kontrolowanego ucisku, przy użyciu sekwencyjnego masażu pneumatycznego, bandażowania oraz medycznej odzieży uciskowej. Metoda znajduje szerokie zastosowanie we współczesnej rehabilitacji osób z obrzękami limfatycznymi po mastektomii lub histerektomii oraz leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, a także niektórych urazów i schorzeń urazowo-ortopedycznych.

  Obrzęk limfatyczny i jego rodzaje

  Zastój płynu tkankowego i niemożność jego prawidłowego odprowadzenia z tkanek organizmu, może być wywołany wrodzonym lub nabytym uszkodzeniem naczyń chłonnych. Proces ten prowadzi do zastoju płynu tkankowego najczęściej w skórze lub tkance podskórnej, a następnie do obrzęku tkanek, czego konsekwencją jest przewlekły stan zapalny.

  Wyróżnia się trzy rodzaje obrzęku limfatycznego:

  • wrodzony, który jest skutkiem nieprawidłowego rozwoju naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych bądź całkowitego braku naczyń chłonnych. Dolegliwość występuje najczęściej przed 35. rokiem życia,
  • wtórny będący następstwem stanu zapalnego, który generuje ilość płynu tkankowego znacznie przewyższającą normę możliwą do odtransportowania przez naczynia limfatyczne. Może także pojawić się wskutek urazu naczyń limfatycznych, jako następstwo zabiegów operacyjnych (np. obrzęki kończyn górnych u kobiet po operacjach raka piersi i usunięciu węzłów chłonnych pachowych) lub nowotworów złośliwych i nagromadzenia komórek nowotworowych w węzłach chłonnych,
  • mieszane obrzęki chłonno-żylne, jako powikłania zastoju żylnego (w przewlekłej niewydolności żylnej objawiającej się widocznymi i licznymi żylakami oraz zmianami i przebarwieniami skórnymi) z następowym stwardnieniem skóry i tkanki podskórnej, a także owrzodzeniem o etiologii żylnej.

  O metodach leczenie obrzęku limfatycznego, jakie w ramach rehabilitacji oferuje Centrum Kompresjoterapii Thuasne, pisać będziemy w kolejnych postach.

Tagi: ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...