• „Sznury limfatyczne” w dole pachowym cz.3

  „Sznury limfatyczne” w dole pachowym cz.3

  • Dodano: 28 MAR 18

  Czy jest to groźne?

  Zespół splotu pachowego (z ang. Axillary Web Syndrome), czyli inaczej AWS lub „sznur limfatyczny” może prowadzić w okresie okołooperacyjnym lub w nieco dłuższym czasie po usunięciu węzłów chłonnych pachowych, do określonych symptomów, oznak i problemów zdrowotnych, które powinny zostać jak najszybciej rozpoznane w celu wdrożenia terapii usprawniającej.

  Zespół AWS charakteryzuje się bólem w obrębie dołu pachowego, który przebiega w dół, wzdłuż przyśrodkowej (czyli wewnętrznej) powierzchni ramienia, czasami poprzez dół łokciowy, aż do dłoni, zwłaszcza w kierunku kciuka i ogranicza ruchomość w stawie barkowym. Ograniczony przez „sznur limfatyczny” jest szczególnie ruch odwodzenia w tym stawie, czyli ruch unoszenia bokiem ramienia powyżej poziomu obojczyków i ponad głowę. Pacjentka poddana zabiegowi operacji piersi i węzłów chłonnych dołu pachowego może zaobserwować podobną do sznura lub sznurów tkankę podskórną rozciągającą się od pachy w kierunku powierzchni przyśrodkowej ramienia, która staje się widoczna, wyczuwalna i często bolesna podczas wspomnianego wcześniej ruchu odwodzenia ramienia (uniesienie bokiem, szczególnie dotyczy ruchu powyżej kąta 90 stopni).

   

  Z uwagi na ograniczenia ruchomości w stawie barkowym, które mogą ulec dalszemu pogłębieniu oraz na ból pojawiający się przy próbach wykonania bardziej obszernego ruchu, istnieje pilna potrzeba wczesnej interwencji rehabilitacyjnej mającej na celu zmniejszenie ograniczonego zakresu ruchu w stawie barkowym, spowodowanego „sznurem limfatycznym”.
  Za każdym razem, kiedy Państwa uwagę zwróci ograniczenie zakresu ruchu w stawie barkowym utrzymujące się kilkanaście dni lub dłużej po operacji, jeśli da się zauważyć bądź wyczuć pod skórą napiętą, naprężoną niczym struna bądź sznur tkankę, kiedy ruch odwiedzenia ramienia powoduje „ciągnący” ból, sugerujemy nie odkładanie tego problemu na później. Pojawienie się pierwszych oznak „sznura limfatycznego” powinno zachęcić do szybkiego skontaktowania się z fizjoterapeutą (mającym doświadczenie w fizjoterapii onkologicznej) w celu ustalenia strategii dalszego postępowania usprawniającego, które jeśli podjęte wcześnie i przeprowadzone fachowo, daje bardzo dobre efekty. Nie podjęcie szybkiej terapii prowadzi najczęściej do pogłębienia i utrwalenia problemu oraz znacząco wpływa na pogorszenie się samopoczucia pacjenta.

  W kolejnej części z cyklu „Sznur limfatyczny” w dole pachowym opiszemy metody które stosujemy w Centrum Kompresjoterapii w trakcie indywidualnej pracy z pacjentem w ramach terapii „sznurów limfatycznych”.

  dr Sławomir Pyszniak – Centrum Kompresjoterapii THUASNE

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...