• „Sznury limfatyczne” w dole pachowym cz. 4

  „Sznury limfatyczne” w dole pachowym cz. 4

  • Dodano: 04 KWI 18

  Czy „sznury limfatyczne” należy leczyć, a jeśli tak, to jakimi metodami?

  Fizjoterapeuci, pracujący w Centrum Kompresjoterapii, mają długie doświadczenie w terapii leczenia „sznurów limfatycznych”. Aby osiągnąć sukces terapia musi się składać z jednoczasowego użycia wielu bardzo specjalistycznych technik i metod rehabilitacyjnych takich jak np. techniki manualne tkanek miękkich, manualny drenaż limfatyczny, techniki mięśniowo-powięziowe, czy wreszcie stretching czyli inaczej rozciąganie.
  W tej części cyklu poświęconego „sznurom limfatycznym” zwracamy uwagę naszych czytelników na to, w jaki sposób powinna przebiegać i z czego powinna się składać rehabilitacja poświęcona rozwiązaniu tego problemu.

  Istnieje kilka czynników, od których zależeć będzie leczenie rehabilitacyjne „sznurów limfatycznych”. Są to przede wszystkim:
  • stopień zaawansowania (czasu od momentu, kiedy powstał sznur) – im starszy problem, tym więcej wizyt, jest potrzebnych, aby zredukować problem,
  • przebieg leczenia onkologicznego (pacjent w trakcie chemioterapii lub radioterapii) – żaden z wymienionych sposobów leczenia nie dyskwalifikuje pacjenta z zabiegów rehabilitacyjnych, aczkolwiek ilość sesji może się zwiększyć, wtedy zabiegi zwykle są delikatniejsze,
  • wielkość i ilość „sznurów”,
  • stopień ograniczenia ruchomości w stawie barkowym.

  Rehabilitacja powinna być wdrożona jak najszybciej, gdy tylko pacjent poczuje objawy, o których mowa w artykule „Sznury limfatyczne” w dole pachowym cz. 2. Osoby będące w trakcie chemioterapii lub radioterapii nie powinny zwlekać z konsultacją z wykwalifikowanym terapeutą, ponieważ może to tylko zwiększyć dolegliwości i pogłębić problem.

  Proces rehabilitacji składa się z kilku elementów:
  • konsultacja,
  • terapia manualna (techniki powięziowe, techniki tkanek miękkich),
  • fizykoterapia (głęboka oscylacja),
  • praca własna pacjenta,
  • wizyta kontrolna

  Konsultacja
  Pierwsza wizyta ma na celu pełną diagnostykę. Wykonanie badania podmiotowego i przedmiotowego, przybliżenie pacjentowi etiologii i epidemiologii AWS. Określenie ilości ewentualnych spotkań z terapeutą oraz celu terapeutycznego.

  Terapia manualna
  Kolejne wizyty, będą zawierały specjalistyczne techniki manualne, m.in.:

  • Techniki tkanek miękkich – terapeuta za pomocą specjalnych metod delikatnie rozluźnia okolice kompleksu barkowego. W skład technik wchodzą m.in. rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, masaż głęboki tkanek miękkich, terapię punktów spustowych, aktywne rozluźnianie, rozluźnianie pozycyjne, poizometryczna relaksacja mięśni.

   • – Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
    • To technika poprawiająca wewnętrzną ruchomość tkanek miękkich, a w szczególności powięzi. Terapeuta poprzez nacisk, trakcję, rozciąganie oraz skręcanie tkanek zmienia ich właściwości biomechaniczne osiągając bezbólowy zakres ruchu w stawach obręczy barkowej.
   • – Masaż tkanek głębokich
    • Nazwa sugeruje bolesne i mocne chwyty terapeutyczne, jest to jednak delikatny lecz głęboki masaż o precyzyjnych i bardzo powolnych ruchach, pod odpowiednim kątem i z odpowiednią siłą.
   • – Aktywne rozluźnianie
    • Terapeuta stale utrzymuje nacisk bądź blokuje tkanki np. chwytem szczypcowym, a następnie rozciąga dany obszar.
   • – Rozluźnianie pozycyjne
    • Terapeuta lokalizuje bolesne, bądź napięte miejsce, utrzymuje na nim ucisk, a następnie szuka takiego ustawienia stawu, w którym dolegliwości ustają. W takiej pozycji przytrzymuje ucisk około 90 sekund.

   

   Techniki terapii manualnej – terapeuta wykorzystując odpowiednie chwyty, manipulacje oraz techniki diagnostyczno-lecznicze przywraca pacjentowi ruchomość w stawie barkowym.

  Techniki te są odpowiednio dobrane do istniejącego problemu, terapeuta pracuje tylko do granic bólowych pacjenta. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej albo siedzącej.

  Fizykoterapia
  Stosowany po części manualnej zabieg głębokiej oscylacji (DEEP Oscilation) to swego rodzaju masaż z wykorzystaniem pola elektrycznego, trwający około 15 minut. Podzielony na 3 części, każda z nich ma określoną częstotliwość i działa na innym poziomie tkankowym. Za pomocą specjalnego aplikatora wytwarzane są w tkankach biologiczne oscylacje, wibracje, które powstają na skutek elektrostatycznego odpychania i przyciągania ładunków elektrycznych znajdujących się na skórze i na aplikatorze urządzenia. Zabieg ma na celu szybsze odprowadzenie powstałych w czasie uprzedniej terapii manualnej mediatorów stanu zapalnego, miejscową poprawę krążenia oraz osłabienie włókien zrostowych.

  Praca własna pacjenta
  Po każdej terapii pacjent dostaje do domu ćwiczenie, które powinien wykonywać zgodnie ze wskazówkami terapeuty.

  Wizyta kontrolna
  Bardzo ważnym elementem, po zakończonej terapii jest wizyta kontrolna w ciągu 3 miesięcy. „Sznury limfatyczne” mają tendencje do nawracania, oczywiście nie te same lecz szereg innych, ale pacjent nie jest w stanie tego rozpoznać. Dlatego też po zakończeniu terapii ustalany jest termin ponownej wizyty pacjenta w Centrum Kompresjoterapii.

  Określenie, ile spotkań jest potrzebnych, aby wyeliminować problem „sznurów limfatycznych” jest osobniczo różny. Terapeuta nawet na pierwszej wizycie konsultacyjnej nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie pacjentowi w sposób jednoznaczny. Spotkania powinny odbywać się co 2-3 dni, dla osób w trakcie radioterapii co 3-4 dni.
  Celem terapii jest likwidacja struktur „sznurów” lub jej rozluźnienie na tyle, aby nie stwarzały dyskomfortu pacjentowi, a także poprawa ruchomości w stawie barkowym (widoczna poprawa w badaniu goniometrem).
  Praca indywidualna z pacjentem trwa około 60 minut, zakończona jest zawsze omówieniem jednego ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać pomiędzy sesjami.

  Mgr Elwira Wieczorek – Centrum Kompresjoterapii THUASNE

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...