• „Sznury limfatyczne” w dole pachowym

  „Sznury limfatyczne” w dole pachowym

  • Dodano: 14 MAR 18

  W naszej codziennej pracy terapeutycznej z paniami, które przeszły leczenie operacyjne w obrębie piersi i pachy napotykamy w Centrum Kompresjoterapii coraz częściej pewien problemem zdrowotny, nazywany potocznie „sznurem limfatycznym”.

  Czym są sznury limfatyczne? Jak powstają i jak często występują? Czy jest to groźne? Czy „sznury limfatyczne” należy leczyć, a jeśli tak, to jakimi metodami? Jak radzić sobie na co dzień z tym problemem jeśli już wystąpi? – to niektóre z najczęstszych pytań z jakimi zwracają się do nas nasze pacjentki. W odpowiedzi na te pytania przygotowaliśmy dla Państwa cykl artykułów dedykowanych temu zagadnieniu.

   

  Czym jest „sznur limfatyczny” i jak się objawia ?

  Najczęściej potocznie określany mianem „sznura limfatycznego”, czy „powrózka” w obrębie dołu pachowego, zespołem ścięgnistym pachy lub też „siecią pachową”, w literaturze fachowej ten problem zdrowotny znany jest jako Axillary Web Syndrome (AWS) – zespół splotu pachowego.

  pojedynczy „sznur limfatyczny” w dole pachowym

  Zespół splotu pachowego (AWS)  może wystąpić u osób po operacji gruczołu piersiowego, szczególnie tam, gdzie doszło do usunięcia węzła(ów) chłonnych dołu pachowego. „Sznur limfatyczny” w dole pachowym może pojawić się w okresie znacznie późniejszym, jak również może wystąpić po zabiegu biopsji węzła wartowniczego. Najprawdopodobniejszą przyczyną powstania takiego sznura jest zastój w powierzchownych naczyniach żylnych i limfatycznych oraz traumatyzacja czyli rozległy uraz tkanek spowodowany przerwaniem naczyń limfatycznych i żylnych podczas operacji chirurgicznej w obrębie dołu pachowego.

  Na kolejne pytanie – jak powstają i jak często występują? (Etiologia i epidemiologia AWS) odpowiemy w kolejnym artykule z cyklu „Sznury limfatyczne” w dole pachowym.

Tagi: , , , , , , , , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...