bioimpedancjaPomiar bioimpedancji elektrycznej (BIA, bioelectrical impedance analysis) jest nowoczesnym, wiarygodnym, nieinwazyjnym, bezpiecznym i skutecznym sposobem określenia składu naszych tkanek. Pomiar bioimpedancji elektrycznej ciała wykonywany może być bezpiecznie u osób zdrowych jak i chorych, cierpiących np. z powodu obrzęków kończyn. Badanie BIA polega na dokonaniu przy użyciu specjalistycznej aparatury medycznej pomiaru impedancji (czyli pomiaru oporu elektrycznego złożonego z rezystancji i reaktancji) tkanek, przez które jest przepuszczany prąd elektryczny o bardzo małym natężeniu rzędu 1 mA.

Założenia analizy bioimpedancji ciała (BIA) opierają się na zasadzie, w myśl której masa tkanki mięśniowej, wody zawartej w tkankach oraz masa kości, stanowi ok. 60-75% wody elektrolitycznej, przez co masa ta przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż masa tkanki  tłuszczowej, która zawiera niewielką ilość wody, bo jedynie ok. 5-10%.

Prąd elektryczny z łatwością więc przepływa przez płyny w mięśniach i innych tkankach ciała, lecz przechodząc przez tkankę tłuszczową napotyka na znaczny opór. Wiąże się to z faktem, że każda z tych mas posiada inną impedancję (stanowi inny „opór” elektryczny) dla sygnałów elektrycznych o wyższych częstotliwościach. Pojedynczy pomiar określa nam zatem poziom rezystancji do przepływającego prądu, przy czym woda stanowi dobry, a tłuszcz zły przewodnik.
Na wyniki badania BIA ma wpływ wiele zmiennych czynników, które zależą m.in. od właściwego przygotowania obwodów pomiarowych, podłączenia i użycia właściwych elektrod pomiarowych, prawidłowej obsługi urządzenia pomiarowego, jak również od odpowiedniego przygotowania i ułożenia osoby badanej.
W przypadku badania, np. kończyny objętej obrzękiem odczyty impedancji dokonane przed i po terapii pozwalają m.in. na określenie jej efektywności, natomiast wprowadzone do medycznie ustalonych formuł matematycznych mogą posłużyć również do obliczenia, np. składu ciała.

12

Przykładowy schemat podłączenia elektrod pomiarowych w przypadku pomiaru impedancji kończyn dolnych

Przykładowy schemat podłączenia elektrod pomiarowych w przypadku pomiaru impedancji kończyn górnych

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...