Limfografia barwnikowaLimfografia fluorescencyjna

Limfografia fluorescencyjna to unikatowa metoda we współczesnej diagnostyce układu chłonnego, która umożliwia wczesne rozpoznanie obrzęku limfatycznego kończyn po mastektomii i histerektomii. Ponieważ podstawą tego rodzaju diagnostyki w Polsce jest limfoscyntygrafia i USG, Centrum Kompresjoterapii Thuasne jest jednym z nielicznych ośrodków w naszym kraju, który dysponuje tą nowoczesną metodą, a badania wykonuje zespół lekarzy pod kierunkiem światowej sławy, wybitnego specjalisty w dziedzinie chirurgii naczyniowej i limfologii – prof. Waldemara L. Olszewskiego. Dzięki tej diagnostyce, mamy możliwość natychmiastowego zastosowania indywidualnie dobranej kompleksowej terapii obrzęku oraz profilaktyki przeciwzapalnej.

Wskazania do zastosowania limfografii fluorescencyjnej:

  • diagnostyka naczyń limfatycznych już od 3. miesiąca po zakończeniu leczenia operacyjnego bądź radioterapii,
  • obrazowanie przepływu limfy w naczyniach kończyny górnej i dolnej, w tym obszarów trudnych do zdiagnozowania obrazowego tj. pachwiny,
  • diagnostyka uszkodzeń naczyń limfatycznych, krążenia obocznego limfy oraz miejsc zastoju płynu tkankowego,
  • obrazowanie kurczliwości naczyń limfatycznych (limfangionów).

Zalety obrazowania obrzęku metodą limfografii fluorescencyjnej:

  • szybka i bezbolesna,
  • dzięki temu, że barwnik rozchodzi się drogami chłonnymi i praktycznie nie przedostaje się do żył, zapewnia 98% skuteczność i precyzję we wczesnej diagnostyce skupisk płynu tkankowego w naczyniach limfatycznych,
  • umożliwia obrazowanie obszarów trudnych do dokładnego zdiagnozowania zmian w układzie chłonnym,
  • bezpośrednio po zakończeniu badania można podejmować normalną aktywność.

Na czym polega badanie?

Limfografia fluorescencyjna, zwana też limfografią barwnikową ICG, jest badaniem kontrastowym naczyń limfatycznych kończyny górnej lub dolnej, które przeprowadza się po wcześniejszym podskórnym podaniu barwnika fluorescencyjnego. W celu zminimalizowania bólu związanego z iniekcją podskórną, badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Po iniekcji barwnika między 3 lub 4 palec kończyny objętej obrzękiem i lokalizacji naczyń limfatycznych, nagrywane są krótkie filmy obrazujące miejsca zalegania lub przepływu płynu tkankowego. Z uwagi na bardzo powolny transport chłonki, skany kończyn (odczyty) wykonuje się w odstępach czasowych, po upływie ok. 15, 30 i 60 minut po dokonaniu iniekcji. Wynik badania przekazywany jest na bieżąco oraz w formie opisu.

Powikłania po limfografii fluorescencyjnej

Limfografia ICG jest metodą bezpieczną i powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Po badaniu, w miejscu iniekcji barwnika może pozostać na skórze lekko zielonkawa plama, która zwykle znika po 5-7 dniach. Nie odnotowano jak dotąd reakcji alergicznej tym bardziej, że w celu obrazowania naczyń limfatycznych i przepływu płynu tkankowego, w ostatniej dekadzie zaczęto stosować bardzo małą dawkę barwnika ICG (zaledwie 0,5 mg na iniekcję). Z uwagi na to, że indocyjanina zawiera jod i jest metabolizowana w wątrobie, badanie przeciwwskazane jest u osób z nadwrażliwością na jod, w chorobach wątroby, mocznicy oraz u kobiet w ciąży.

 

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...