• Wewnątrzżylny system zamykania niewydolnych pni żylnych VenaBlock

  Wewnątrzżylny system zamykania niewydolnych pni żylnych VenaBlock

  • Dodano: 15 GRU 16

  Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jako skutek zaburzeń czynnościowych żył powierzchownych, głębokich lub obu tych układów rozwija się w postaci żylaków kończyn dolnych, prowadząc do miejscowego lub ogólnego nadciśnienia żylnego. W związku z dysfunkcją układu żylnego, istotnym poszerzeniem lub niedrożnością naczyń dochodzi do zastoju i cofania krwi, co może być wrodzonym następstwem niewydolności zastawek żylnych (80% chorych z żylakami) bądź skutkiem predyspozycji wynikających z siedzącego trybu życia, nadwagi, nikotynizmu, a w przypadku kobiet – także ciąży. Skala występowania niewydolności żylnej jest duża i obejmuje ponad połowę populacji dorosłych (w Polsce problem dotyczy blisko 10 mln osób), z czego większość (55%) stanowią kobiety, u których rozwój żylaków w wieku powyżej 60 lat osiąga blisko 80%.

  Leczenie PNŻ obejmuje kilka metod, zaczynając od zapobiegawczej farmakoterapii i kompresjoterapii, po operacyjne usunięcie fragmentu lub całej żyły, czyli tzw. stripping. Po wielu latach stosowania klasycznych metod chirurgicznych, przełomem okazały się metody endowaskularne, a do panteonu nowoczesnej flebologii dołączyła ostatnio najnowsza technika – klejenie żył VenaBlock, jaka od grudnia 2016 r. dostępna jest  dla  wszystkich zainteresowanych w Centrum Kompresjoterapii. Zespół chirurgów naczyniowych pracujących w CK z dr. n. med Maciejem Strygą oraz dr n. med. Tomaszem Dobrowolskim przeszli żmudne szkolenia teoretyczne i praktyczne w zakresie wewnątrzżylnej metody zamykania niewydolnych pni żylnych VenaBlock, zakończone wykonaniem serii zabiegów u pacjentów i uzyskaniem stosownego certyfikatu. Szerszą relację z tego wydarzenia zamieścimy w najbliższym czasie.

  Klejenie żył VenaBlock – metoda, zalety, wskazania

  Szybki zabieg VenaBlock jest całkowicie atraumatyczną metodą, która w przeciwieństwie do innych zabiegów, z tej racji, że zalicza się do procedur nietermicznych, nie wymaga znieczulenia ogólnego. Zabieg klejenia VenaBlock polega na wprowadzeniu do wnętrza chorej żyły cienkiego cewnika ze specjalnym światłowodem, przez który „pistoletem” podawany jest klej tkankowy, a jego dozowanie podczas wysuwania cewnika odbywa się w sposób ciągły ze stałą dawką w ilości 0,3 ml kleju na 10 cm odcinek żyły. Cała procedura odbywa się pod kontrolą USG, a stały, kilkusekundowy ucisk pozwala na trwałe sklejenie naczynia, zatrzymując dalszy proces jego degradacji i powikłań.

  Zabieg klejenia żylaków kończyn dolnych przede wszystkim eliminuje uszkodzenia nerwów i pozwala uniknąć lokalnych oparzeń spowodowanych np. przez ablację termiczną, zapewniając bardzo dobry efekt kosmetyczny: brak blizn, przebarwień i siniaków. Po zabiegu nie ma potrzeby stosowania pończoch uciskowych i rekonwalescencji, a pacjent może natychmiast powrócić do wcześniejszej aktywności.

  Klejenie żył VenaBlock jest procedurą wskazaną osobom z niewydolnością żył kończyn dolnych, otyłym z obrzękami tłuszczowymi i limfatycznymi oraz wszystkim o niskiej tolerancji na ból, jak również z tytułu ryzyka związanego ze znieczuleniem. Jest to także metoda z wyboru, szczególnie rekomendowana osobom młodym i aktywnym zawodowo.

   

Tagi: , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...