• Życie po mastektomii – spotkania z ekspertem dr inż. Sławomirem Pyszniakiem. Część 1.

  Życie po mastektomii – spotkania z ekspertem dr inż. Sławomirem Pyszniakiem. Część 1.

  • Dodano: 07 PAŹ 16

  Za nami pierwsze spotkanie z Amazonkami  w ramach październikowego cyklu „Spotkania z ekspertem w CK Thuasne”. Oprócz niezwykle miłej i sympatycznej atmosfery, nie zabrakło merytorycznych treści, wnikliwych pytań, troski i wątpliwości zgłaszanych przez odwiedzające nas Panie. Na wstępie, nasz ekspert szczegółowo omówił znaczenie i rolę układu chłonnego oraz możliwości i wpływ, jaki może mieć leczenie chirurgiczne nowotworu na układ limfatyczny. Rozwijając temat, krok po kroku wyjaśnił wszystkie zasady profilaktyki przeciwobrzękowej – od wczesnego etapu pooperacyjnego, po okres zakończenia leczenia onkologicznego i związane z nim zasady, jakich w dalszym ciągu powinny przestrzegać Panie w codziennym, aktywnym życiu.

  Jedno z najczęściej zadawanych w trakcie spotkania pytań, dotyczyło objawów i rodzaju symptomów, jakie wskazują na obrzęk oraz sposobów ich rozpoznania i odpowiedniej reakcji, aby nic nie umknęło uwadze Pań.

  Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym tylko zdaniem, o czym decyduje zbyt wiele czynników. Różnorodność technik operacyjnych, rozległość operacji, historia leczenia mają wpływ na stopień i miejsce uszkodzenia układu chłonnego, a tym samym również na lokalizację pierwszych oznak pojawiającego się obrzęku. Często bywa tak, że uczucie rozpierania, nieokreślonego dyskomfortu czy mrowienia uwidacznia się w okolicy pachy po stronie operowanej. Nie powinno się również bagatelizować obserwowanych w tym miejscu różnic objętości względem obszaru po stronie przeciwnej, zmian kształtu czy obwodów w okolicy pooperacyjnej. Baczną uwagę zwracamy zatem na obwody ramienia („bicepsa”), sprawdzając czy nie różnią się znacznie (np. 1 cm) między sobą. Ewidentnym sygnałem o wystąpieniu obrzęku jest opuchnięta okolica nadgarstka (nawet w niewielkim stopniu), śródręcza czy palców ręki po stronie operowanej.

  Każda wątpliwość powinna być skonsultowana z wykwalifikowanym fizjoterapeutą lub lekarzem prowadzącym. Im wcześniej zareagujemy i  podjęte zostaną nawet minimalne działania fizjoterapeutyczne, tym lepsze będą rezultaty. Konsultacji specjalistycznej wymagają również wszelkie zmiany skórne okolicy operowanej w postaci zaczerwienienia, nierzadko piekącego czy uczucie ciepłej skóry w danej okolicy.
  Pamiętamy, że już po upływie ok. 6 miesięcy od zakończenia radioterapii można wykonać bardzo precyzyjne badanie diagnostyczne w kierunku rozpoznania nawet najwcześniejszych postaci obrzęku limfatycznego. Należy do nich limfografia barwnikowa – omawiana już tu przy okazji nowych metod wczesnej diagnostyki obrzęku limfatycznego po mastektomii i histerektomii.

   

Tagi: , , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...