• Życie po mastektomii – spotkania z ekspertem dr inż. Sławomirem Pyszniakiem. Część 2.

  Życie po mastektomii – spotkania z ekspertem dr inż. Sławomirem Pyszniakiem. Część 2.

  • Dodano: 14 PAŹ 16

  Za nami kolejne spotkanie z cyklu cotygodniowych „spotkań z ekspertem” w ramach naszej październikowej akcji skierowanej do Pań, które mają za sobą operacje piersi. Po ostatnim wydarzeniu jesteśmy przekonani, że zaproponowaliśmy właściwą formułę. Staramy się wyjaśnić w najprostszy i najbardziej przystępny sposób podstawowe zagadnienia związane z budową anatomiczną, w szczególności układu krążenia, w tym układu chłonnego oraz wszystkie potencjalne zagrożenia na etapie leczenia choroby nowotworowej, które mogą przyczyniać się do spadku funkcji drenującej układu chłonnego.
   

  Informacje tego typu zawsze spotykają się z dużym zainteresowaniem, ponieważ w całym procesie diagnozowania i terapii nie zawsze jest czas, by poświęcić im wystarczająco dużo uwagi. Szczególną wartością naszych spotkań są pytania zadawane przez uczestniczki – praktyczne, oparte na ich własnych doświadczeniach. Tym razem, najczęściej poruszane kwestie dotyczyły okresu, kiedy należy przystąpić do intensywnej terapii/rehabilitacji obrzęku i na czym tak naprawdę powinna ona polegać?
   

  Za każdym razem staramy się w sposób maksymalnie szeroki odpowiedzieć na tego typu pytania, uwzględniając uwarunkowania osobiste pytającej, poznając chociaż w skrócie przebieg dotychczasowego jej leczenia oraz np. choroby współistniejące. Momentem, kiedy bezzwłocznie powinniśmy podjąć terapię obrzęku jest stwierdzenie, że obrzęk przyjmuje formę utrwaloną, tzn. utrzymuje się na kończynie przez całą dobę, bez względu na to czy uniesiemy na dłuższy czas kończynę, czy też obudzimy się po nocnym wypoczynku. Każdy obrzęk o charakterze limfatycznym przechodzi pewne fazy rozwoju. Zwykle na etapie, kiedy ma on jeszcze charakter odwracalny, (stopniowy zanik lub znaczne zmniejszenie się po uniesieniu kończyny), albo jest praktycznie niewidoczny po nocny, wystarczy zastosowanie określonej profilaktyki oraz dedykowanej odzieży uciskowej. Te działania, wdrożone odpowiednio szybko i systematycznie, zapobiegać mają trwałej postaci obrzęku. Jeśli chodzi o skuteczną jego terapię redukcyjną, to zgodnie ze wszystkimi najnowszymi zaleceniami światowych i europejskich towarzystw limfologicznych, musi to być terapia kompleksowa. Oznacza to konieczność jednoczasowego zastosowania, w sposób planowany, codzienny i skoordynowany następujących działań: ochrony i wzmożonej higieny skóry, manualnego drenażu żylno-limfatycznego oraz fizykoterapii z wykorzystaniem pneumatycznego masażu przerywanego w urządzeniu wielokomorowym. Częścią tej terapii jest również fizykoterapia z użyciem innych urządzeń (po wykluczeniu przeciwskazań do ich zastosowania), specjalnie dobranego zestawu ćwiczeń wspomagającego mechanizm pompy mięśniowej oraz wielowarstwowego bandażowania np. wg protokołu Mobiderm® w celu zwiększenia ruchliwości tkanek podskórnych objętych obrzękiem.

  Cały czas przypominamy, że w październiku, kompleksowa terapia obrzęku objęta jest 25% zniżką!

Tagi: , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...