• Życie po mastektomii – spotkania z ekspertem dr inż. Sławomirem Pyszniakiem. Część 3.

  Życie po mastektomii – spotkania z ekspertem dr inż. Sławomirem Pyszniakiem. Część 3.

  • Dodano: 24 PAŹ 16

  Minęliśmy już półmetek naszych cotygodniowych, czwartkowych spotkań poświęconych problematyce obrzęku limfatycznego. Ostatnie, chociaż było rekordowo długie, to i tak z pewnością nie wyczerpało szeregu kwestii, jak chociażby tych, związanych z przebiegiem leczenia obrzęku w konkretnych przypadkach.
  Ponieważ uczestniczkami spotkania były Panie, które aktywnie działają na rzecz środowiska Amazonek, także w ramach wolontariatu przed i tuż po operacji, najbardziej interesujące były dla nas  ich obserwacje dotyczące np. częstości występowania obrzęku u pań leczonych z powodu nowotworu piersi. Ze wspomnianych obserwacji wynika, że obrzęk kończyny górnej po leczeniu nowotworu piersi dotyczy ok. 40% Pań i najczęściej obserwowany jest w późnym okresie pooperacyjnym. Znamienny jest fakt, że informacja ta oparta wyłącznie na własnych wieloletnich obserwacjach wolontariuszek, pokrywa się z wynikami badań ankietowych przeprowadzonych w 2011 roku w ramach kampanii informacyjnej „Życie po mastektomii” przeprowadzonej z udziałem ponad 2,5 tysiąca respondentek. Analiza zebranych wówczas danych wskazała, że obrzęk dotyczy ok 37% Pań i ujawnia się najczęściej po upływie 2 lat od zakończenia leczenia szpitalnego. Co ciekawsze, obydwa wnioski są zbieżne z niedawno opublikowanymi danymi pochodzącymi z najnowszych badań przeprowadzonych przez Massachusetts General Hospital Cancer Center w Bostonie pod kierownictwem dr Nicka Mulcahy i zaprezentowanych oficjalnie w trakcie American Society for Radiation Oncology (ASTRO) 2016 Annual Meeting 27 września 2016 roku. Po przebadaniu 1495 pacjentek w okresie od 2005 roku do 2016 roku potwierdzono, że zagrożenie obrzękiem zależy ściśle od rodzaju przeprowadzonego leczenia oraz, że największą liczbę ujawnionych obrzęków odnotowuje się w okresie pomiędzy 24 i 36 miesiącem od zakończenia leczenia. Jednym z podstawowych wniosków, które można wysnuć na podstawie analizy takich badań i obserwacji jest ten, który wyraźnie wskazuje, że czas po zakończeniu leczenia powinien być dobrze zagospodarowany na aktywne działania profilaktyczne, wczesną diagnostykę oraz dedykowane, spersonalizowane działania terapeutyczne.
  Przy okazji spotkania ponownie omówiono na czym powinna opierać się kompleksowa terapia redukcyjna obrzęku limfatycznego, dostosowana do konkretnego przypadku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nasza oferta specjalistycznej bielizny protetycznej oraz zewnętrznych protez piersi, które zaprezentowała  wraz z odpowiedziami na liczne pytania nasza specjalistka, koleżanka Jola Sierakowska, od lat aktywnie współpracująca z paniami po mastektomii.
  Wszystkim zainteresowanym oraz ich rodzinom, bliskim, opiekunom przypominamy, że nasza akcja pt. „Spotkania z ekspertem” cały czas trwa. Uczestnikom naszych czwartkowych spotkań w dalszym ciągu oferujemy możliwość bezpłatnej, indywidualnej konsultacji medycznej dotyczącej m. in.  dostępnych badań diagnostycznych i terapeutycznych obrzęku. Przypominamy również o możliwości skorzystania ze specjalnej, 25% zniżki na kompleksową terapię obrzęku w Centrum Kompresjoterapii i zapraszamy do odwiedzin naszej kliniki.

Tagi: , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...