• Żylaki i obrzęki podczas lata

  Żylaki i obrzęki podczas lata

  • Dodano: 18 SIE 16

  Lato to okres, w którym chętniej odłaniamy ciało, możemy pochwalić się także zgrabnymi i umięśnionymi nogami. Niestety jest to również czas sprzyjający nasileniu się żylaków, obrzęków i dolegliwości związanych z przewlekłą niewydolnością żylną. Przypadłości, które nie tylko pogarszają estetykę nóg, ale także niekorzystnie wpływają na stan zdrowia. Na szczęście żylaki można usunąć za pomocą kompresjoterapii metody polegającej na zastosowaniu właściwego i stopniowanego ucisku kończyn.

  Żylaki – zadbać o zdrowie i wygląd nóg

  Niemal każda kobieta pragnie mieć piękne nogi. Niestety zdarza się, że nawet najpiękniejsze tracą swój urok wraz z pojawieniem się żylaków. Najczęstszymi objawami, które mogą wskazywać na zaawansowaną postać przewlekłej niewydolności żylnej są:

  • “pajączki” – siatka pękających naczynek
  • zasinione, często pocące się stopy
  • czerwona, pogrubiona skóra łydek
  • rany (owrzodzenia) goleni w okolicach kostek.

   

  Objawem choroby jest również częsty ból nóg podczas chodzenia, siedzenia i wstawania. Zdarza się, że z tego powodu chory nie może się schylać, klękać, a także wchodzić i schodzić po schodach. Ma również problemy z założeniem buta i niepewnym chodem. W takich sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z niewydolnością tętniczą, inaczej miażdżycą naczyń obwodowych, czyli chorobą tętnic.

  Okres letni nasila również dolegliwości związane z obrzękami limfatycznymi (niewydolnością limfatyczną), których symptomem jest narastające w ciągu dnia napięcie łydek i opuchlizna stóp oraz kostek. Mogą pojawiać się również zaróżowienia i plamy na skórze.

  Metody leczenia żylaków

  Podczas leczenia żylaków zwykle stosuje się małoinwazyjną kompresjoterapię, która polega na zastosowaniu różnych form i metod kontrolowanego i stopniowego ucisku. Metoda opiera się na poznaniu i zrozumieniu procesów biofizycznych i biochemicznych, które zachodzą w organizmie. Chodzi zarówno o te w skali mikro (na poziomie tkankowym, a nawet komórkowym), jak i makro (np. na poziomie układu krążenia czy poszczególnych narządów i organów). Jednak szczególnie istotne dla specjalistów, którzy stosują tę terapię, jest nabycie umiejętności dawkowania ucisku. Jest on zależny od zdiagnozowanego problemu patofizjologicznego, który objawia się np. powstaniem zastoju płynu tkankowego i jego ekspansją.

  Pacjenci, którzy zmagają się z tą uciążliwą dolegliwością mogą skorzystać z usług Centrum Kompresjoterapii w Warszawie, które prowadzi Poradnię Chorób Kończyn. W poradni pracują specjaliści z dziedziny chirurgii naczyniowej, limfologii, flebologii, ortopedii, rehabilitacji czy fizjoterapii. Personel wykorzystuje skuteczne metody leczenia i usuwania żylaków, które pomogą przywrócić piękno kobiecym nogom m. in. poprzez:

  • manualny drenaż żylno-limfatyczny – formą masażu, który ma na celu stymulowanie i poprawienie krążenia płynów w układzie limfatycznym organizmu. Układ ten odprowadza nadmiar płynów z przestrzeni wokół tkanek i transportuje limfę do węzłów limfatycznych, które go filtrują i usuwają produkty przemiany materii, szkodliwe komórki, bakterie i toksyny,
  • mechaniczny (pneumatyczny) drenaż żylno-limfatyczny kończyn – zabieg stosowany m.in. w trakcie leczenia owrzodzenia podudzi czy obrzęków limfatycznych, przeprowadzany jest przy użyciu mankietu uciskowego, który składa się z 8-12 niezależnych sekcji. Wypełniane są one powietrzem, w odpowiedniej kolejności, dzięki czemu ułatwiają odpływ krwi żylnej, zmniejszają opór krwi w tętnicach, a także powodują przemieszczanie płynu tkankowego z okolic objętych obrzękiem,
  • obliteracja (skleroterapia) piankowa żylaków – jest metodą małoinwazyjną, która polega na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaka spienionego środka farmakologicznego. Do wstrzyknięć używa się strzykawek wyposażonych w bardzo cienkie igły, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, a szpecąca siatka pajączków żylnych znika, gdy w jej wnętrzu przestaje płynąć krew.

   

  Powyższe metody mogą być połączone z indywidualnie dobranymi zabiegami fizykalnymi, np. z ozonoterapią, terapią ultradźwiękami czy zabiegami głębokiej oscylacji. Oprócz tego pacjenci dostają zalecenie stosowania odpowiednich leków, rajstop i pończoch uciskowych, a także opatrunków i bandaży.

Tagi: , , , , ,

x
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


Administratorem Twoich danych osobowych jest Thuasne Medical Service Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Pruszkowska, nr 17, 02-119 Warszawa. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty oraz kontakt z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...